Tuesday 17th September 2019
Welcome, Guest. | Register
close [x]

Login

Register

Photography: Baron Halpenny
Featured in the January 2019 issue

0 comments so far,
share your thoughts.

View Gallery

Share This

The Norton Disney Horse Trials helped to bring the 2018 Eventing Season to a close. The much loved family run event, which was blessed with wonderful sunny weather, was held over the weekend of 19th–21st October.

As always the event was expertly organised, with the wonderful cross country course designed and built by Joe Weller receiving its usual praise from owners, riders and volunteers.

Charles Warner brought in their popular MG cars to showcase, one of which had a front seat view at the water section of the cross country course.

Norton Disney Horse Trials at Whitehall Farm will return in spring 2019.

RESULTS FOR THE TOP THREE OF EACH SECTION

Friday:
In the BE100 – Section A, first was Invito II ridden by Mrs Ruth Edge with Indiana Du Vlist ridden by Miss Heidi Coy coming second. Third was Ballinvreena ridden by Mrs Caroline Edwards.

In the BE100 – Section B, first was No Reason ridden by Mr Josh Haynes with Rapid Global VB ridden by Mr George Hilton-jones coming second and third was Desert Fox III ridden by Mrs Lisa Clarke-Spence

In the BE100 – Section C, first was Up On Stage ridden by Mr John-Paul Sheffield with Banbridge De Reve ridden by Miss Alex Hill coming second and third was REWARD ridden by Mr Angus Smales.

In the BE80 Training sponsored by Airowear – Section D, first was Moonstone Curtis ridden by Miss Rachel Clark with Baloubet Artist ridden by Miss Dawn Bloyce coming second and third was Midnight Star III ridden by Miss Hayley Topham.

In the BE80(T) – Section E, first was Danesfort Boy ridden by Miss Sophie Mann with Darling Deluxe ridden by Miss Evangeline Llewellyn-Smith coming second and third was Welton Artemis ridden by Mrs Erica Murphy.

In the Novice – Section F sponsored by AJW Equestrian, first was Not Done ridden by Mrs Sarah Gairdner with Tick Toc Tim ridden by Mr William Morton coming second and third was Be My Romeo ridden by Mr Jordan Kavanagh.

In the Novice – Section G, first was Future Gravitas ridden by Mr John-Paul Sheffield again taking a first place spot to end the Friday, with Shades Of Grey II ridden by Mrs Alex Dance coming second and third was Hardy Warrior ridden by Mrs Gillian Mason.

Saturday:
In the BE100 - Section H sponsored by Charles Warner, was Mr John-Paul Sheffield starting the Saturday Eventing as he had finished the Friday by taking first place spot, this time on CSF Olympic Lucy. Second place was Autograf ridden by Miss Samantha Hobbs and third was Eagle Eye DHI ridden by Mrs Donna Abell

In the BE100 – Section I, first was Blue River III ridden by Miss Abby Corlett with Midnight Blues ridden by Mr John-paul Sheffield coming second and third was Benedict Dalton Radau ridden by Mrs Anne Mackley.

In the BE100 Open – Section J, first was Whitney B ridden by Miss Izzy Laurence with Red Dandy ridden by Miss Holly Clarke coming second and third was Forestland Of Drayton ridden by Miss Harriet Bagley.

In the BE100RF – BE100 Regional Final sponsored by Mitsubishi Motors – Section K, first was Got To Guess ridden by Miss Jade Cannell with Diancara VDL ridden by Mrs Louise Anderson coming second and third was Rocket VII ridden by Miss Michelle Sampson.

In the BE100Ou18 – Section L first was Charlie Go Go ridden by Miss Lucy Baguley with Wye Valley Fabristeard ridden by Miss Sally Hancock coming second and third was Trinity O Really ridden by Miss Ella Dettori.

In the BE90 – Section M sponsored by Addo Events, first was Escaday ridden by Miss Lucy Corlett with Ballyartan Princess Clodia ridden by Mr Skip Nicholls coming second and third was Okeefe ridden by Miss Lucinda Lovatt.

In the BE90 – Section N first was Silver Banner Girl ridden by Mrs Sarah Batty with Digit III ridden by Mrs Lucy Haxton coming second and third was Daisy May VIII ridden by Mrs Sarah Gairdner.

BE90 – Section O first was The Real Mccoy IX ridden by Miss Abby Corlett with Belville Clover ridden by Miss Elizabeth Page coming second and third was Coolodge Sox ridden by Miss Laura Ridout.

Sunday:
Novice – Section P sponsored by Bagforce 2 Ltd, first was Just Dunnit ridden by Miss Lucy Scholl with Gido G ridden by Mrs Sally Chamberlain coming second and third was Florus ridden by Miss Lizzie Baugh.

In the Novice – Section Q first was Curolea Mika ridden by Miss Nat Dixon with My Knockillaree Conquistador ridden by Miss Abbey Rimmer coming second and third was G Star ridden by Mr James Sommerville.

In the Pony Open Novice – Section R first was Rathnaleen Roy ridden by Miss Anna Martinez with Bobnamara ridden by Miss Anna Martinez coming second and third was Nono ridden by Miss Florence White.

In the Open Novice – Section S, first was VIC ridden by Miss Nat Dixon with Maverona Man ridden by Miss Harriette Howard coming second and third was JSR Crazy Mazy ridden by Miss Georgia Dukes.

In the BE90 – Section T first was Willoway Court Jester ridden by Miss Samantha Bebbington with Krafty Saratoga ridden by Ms Fiona Boddy coming second and third was Waking Elwood ridden by Mr Wade Barley.

In the BE90 – Section U first was Bentley ridden by Ms Jane Bolser with Reno Nevada ridden by Miss Olivia Rose Aulton coming second and third was Jesmond Jasmine ridden by Mr Hugh Train

In the BE90 – Section V sponsored by Bloomfields Horseboxes, first was Murdoch IV ridden by Miss Megan Lewis with Baby Hoss ridden by Mrs Lizzie Evans coming second and third was Koko Vd Zoute Stables ridden by Ms Katy Williams.

In the BE90 Open – Section V2, first was All About Gold ridden by Miss Lizzie Baugh with Tynan Mist ridden by Miss Amelia Ludiman coming second and third was Imposant ridden by Mr Steven Smith.

Comments Add your thoughts.

Add a comment


  • Please note, your comment will appear upon approval by an administrator